poniedziałek, 10 lutego 2014

Gołąbki z kaszy gryczanej z dodatkiem smalczyku roślinnego

Smakowita Pajda zaskoczyła mnie ... smakiem prawdziwego domowego smalcu z cebulką i jabłkiem. 

Smalczyk roślinny dodany do domowego obiadu w tym przypadku do gołąbków z kaszy gryczanej oraz suszonych grzybów stał się wspaniałym składnikiem przygotowanej potrawy. Dodał jej wyrazistego smaku oraz zapachu.  








     Składniki:


  • 300 g mięsa mielonego wołowego
  • 700 g mięsa mielonego wieprzowego
  • 2 garście suszonych grzybów 
  • 2 szklanki kaszy gryczanej
  • 2 główki kapusty włoskiej 
  • 1 opakowanie smalczyku roślinnego Smakowita Pajda z cebulką i jabłkiem
  • 2 jajka  
  • sól 
  • pieprz 

    Wykonanie:


  1. Suszone grzyby moczymy ok 12 godzin, następnie gotujemy je do miękkości w lekko osolonych 2 litrach wody. Odcedzamy, a wywar zachowujemy. Kasze zalewamy 5 szklankami wywaru z grzybów i gotujemy do miękkości na małym ogniu. 
  2. W tym czasie usuwamy głąb z kapusty i wkładamy ją do wielkiego gara pełnego wrzącej osolonej wody. Gotujemy przez około 10 minut. Następnie oddzielamy od siebie liście kapusty, możemy to zrobić na kilka sposobów. Najbardziej wygodnym jak dla mnie jest za pomocą dwóch drewnianych łyżek odrywamy je jeden po drugim, gdy kapusta jest jeszcze w garze. Po wystygnięciu z liści odcinamy niepotrzebne stwardnienia. 
  3. Mięso smażymy na 3 łyżkach smalczyku roślinnego Smakowita Pajda z cebulką i jabłkiem. Grzyby siekamy. Do kaszy dodajemy mięso, posiekane grzyby, a następnie wbijamy dwa jajka. Dobrze doprawiamy solą i pieprzem. Dokładnie mieszamy. Napełniamy liście farszem i ciasno zwijamy. 
  4. Na dno żaroodpornego naczynia wkładamy zewnętrzne, zniszczone liście kapusty, układamy na nich ciasno gołąbki. Zalewamy resztą wywaru z grzybów. Powinny być w trzech czwartych przykryte. Jeśli trzeba, dolewamy wody, pilnując, by wywar był słony. Przykrywamy pokrywką i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180°C. Dusimy przez ok 1 godzinę.
  5. Przed podaniem gołąbki okraszamy resztą smalczyku roślinnego Smakowita Pajda z cebulką i jabłkiem.




Przepis bierze udział w zabawie kulinarnej “Smakowita Pajda to kulinarna frajda!", którego sponsorem są ZT Kruszwica S.A. producent smalczyku roślinnego Smakowita Pajda.


11 komentarzy:

  1. dobra jest ta pajda ;) świetny pomysl na jej wykorzystanie

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo apetyczne gołąbki - ciekawa propozycja!

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo lubię gołąbki, Twoje wyglądają mega apetycznie ;) Wyobraź sobie, że sama jeszcze nigdy nie robiłam :P wstyd :P

    OdpowiedzUsuń
  4. Pyszności! Ostatnio Babcia mnie podobnymi uraczyła ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Wspaniałe gołąbki i dodatek tego smalczyku mniam ...

    OdpowiedzUsuń
  6. Przepadam za gołąbkami, chętnie spróbowałabym ich w tej wersji :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ale wsunęłabym tego Twojego gołąbka! Pyszne chyba wyszły!;)

    OdpowiedzUsuń